BATERKOMÁNIE 2020

Baterkománie v Moravskoslezském kraji 

Baterkománie v Moravskoslezském kraji probíhala od 1. března do 31. srpna 2020. Spojovala sběr použitých baterií a charitu.

A výsledek? Díky BATERKOMÁNII se vybralo téměř 10 tun baterií a na prospěšné projekty bylo věnováno 115 tisíc korun.

Celkem 9 882 kilogramů použitých baterií se od března do srpna vybralo ve 22 městech zapojených do soutěže BATERKOMÁNIE v Moravskoslezském kraji. Její organizátoři, kterými byly Moravskoslezský kraj a nezisková společnost ECOBAT, před zahájením projektu slíbili, že za každý odevzdaný kilogram věnují 10 korun na charitativní nebo obecně prospěšné projekty v kraji.

Díky tomu bude finanční příspěvek rozdělen mezi 3 vybrané projekty, a to konkrétně 50 tisíc korun na neurorehabilitace pro holčičku Elišku z Frenštátu pod Radhoštěm, která od narození bojuje s následky dětské obrny, dále 30 tisíc korun na polohovací postele pro pacienty Domova svaté Alžběty v Jablunkově a 20 tisíc korun na nový altán v mateřské škole v Horním Benešově. Organizátoři se ještě navíc rozhodli věnovat dalších 15 tisíc korun na rehabilitační pomůcku pro 9letého Ondřeje z Opavy.

 „Během půlročního projektu se ve 22 zapojených městech našeho regionu vybralo dvojnásobné množství baterií než ve stejném období minulého roku. Celkem bylo odevzdáno téměř 9,9 tuny baterií, které byly předány k recyklaci. Je skvělé, jak významně se po roce navýšil počet odevzdaných baterií. Poděkování patří nejen občanům a jejich zodpovědnému přístupu k životnímu prostředí. Důležitá byla také podpora pracovníků městských úřadů a magistrátů, kteří odvedli pořádný kus práce při propagaci sběru baterií a nominovaných projektů,“ říká Jarmila Uvírová, náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro životní prostředí.

A jaký byl princip BATERKOMÁNIE? Před začátkem soutěže každé z 22 soutěžících měst nominovalo „svůj“ charitativní nebo obecně prospěšný projekt. Finanční příspěvek 100 000 Kč za vybrané baterie se nyní rozděluje mezi projekty navržené třemi nejúspěšnějšími městskými úřady. Tedy těmi, které sesbíraly nejvíc baterií v přepočtu na jednoho úředníka.

Sto tisíc na rehabilitace pro Elišku, polohovací postele a altán do školky

Na prvním místě se umístil Městský úřad Frenštát pod Radhoštěm, kde se podařilo vybrat 4,58 kg baterií na zaměstnance úřadu. Projekt BATERKY PRO ELIŠKU nominovaný Frenštátem díky tomu obdrží 50 000 korun. Druhý byl Městský úřad Jablunkov s 3,6 kg baterií na úředníka. Jablunkovem nominovaný projekt POLOHOVACÍ POSTELE PRO DOMOV SVATÉ ALŽBĚTY získá 30 000 korun. Na třetím místě skončil Městský úřad Horní Benešov s 3,57 kg a jím nominovaný projekt ALTÁN PRO MATEŘSKOU ŠKOLKU obdrží 20 000 korun.

Navíc 15 tisíc korun obdrží rodina Ondřeje z Opavy

Největší množství baterií bylo odevzdáno na Magistrátě města Opava, a to 931 kg. Vzhledem k počtu zaměstnanců úřadu ani toto množství na stupně vítězů nestačilo, a skončili těsně čtvrtí. Organizátoři projektu se však rozhodli ocenit úsilí opavského úřadu čestným uznáním a přispět částkou 15 000 korun na rehabilitační pomůcku, tzv. vertikalizační stojan, pro 9letého Ondřeje, který trpící vzácným Cardiofaciokutanním syndromem.

„Moc rád bych vyzdvihl snahu opavského magistrátu. Na úřadě se jim podařilo vybrat téměř tunu baterií, a to je skutečně výkon, který si zaslouží respekt,“ říká Petr Kratochvíl z ECOBATu a dodává: „Odvedli důležitou práci pro životní prostředí. Díky nim jsme také sledovali příběh malého Ondry a jeho rodiny. Nemají to lehké, a proto jsme se rozhodli jim věnovat, již mimo pořadí soutěže, 15 tisíc korun. Věříme také, že díky Baterkománii se o Ondrovi a jeho boji s vážnou chorobou dozví více lidí a i oni pomohou.“

Do Baterkománie se zapojila města Bohumín, Bruntál, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Fulnek, Havířov, Horní Benešov, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Krnov, Nový Jičín, Odry, Opava, Orlová, Příbor, Rýmařov, Třinec, Vítkov a Vrbno pod Pradědem. Všechny tyto úřady umístily ve svých prostorách sběrné boxy s logem soutěže, do kterých úředníci, ale i běžní občané mohli odevzdávat použité baterie k recyklaci. Na některých úřadech tyto nádoby, už bez loga Baterkománie, zůstaly místním lidem k dispozici i po skončení projektu.

Princip Baterkománie je popsán detailněji v informacích O PROJEKTU. Podrobná pravidla soutěže měst Baterkománie v Moravskoslezském kraji jsou k dispozici zde. Přehled projektů nominovaných městy na finanční podporu je zde.

Materiály ke stažení

Pro propagaci soutěže jsou níže k dispozici vybrané materiály:

Plakát Baterkománie v Moravskoslezském kraji (formát A4)

Plakát Baterkománie v Moravskoslezském kraji (formát A3)

Článek: Sbíráme baterie pro dobrou věc (zejména pro využití v médiích, včetně tištěných i online zpravodajů měst a obcí).

Tisková zpráva: Baterkománie pomůže přírodě i lidem s handicapem

Logo Baterkománie v Moravskoslezském kraji (formát pdf)

Logo Baterkománie v Moravskoslezském kraji (formát jpg)

Ilustrační obrázek sběrných nádob.

Základní grafický motiv Baterkománie v Moravskoslezském kraji

Další materiály vám rádi zašleme na vyžádání.