BATERKOMÁNIE V JIHOMORAVSKÉM KRAJI

Baterkománie ovládne Jihomoravský kraj

V roce 2018 lidé v Jihomoravském kraji vytřídili a k recyklaci předali 292 tun baterií. V přepočtu na obyvatele je to v průměru 258 gramů, což je nejvíc ve srovnání se všemi kraji v České republice. Říkáte si: Skvělý výsledek! Ale vždycky můžeme být lepší. Nemyslíte?

A proto se chystá projekt BATERKOMÁNIE! Jeho hlavním cílem je ještě zvýšit množství baterií vytříděných v kraji a přispět tím k ochraně životního prostředí. A aby toho nebylo málo, řekli jsme si, že prostřednictvím sběru baterií budeme i pomáhat. Organizátoři soutěže, kterými jsou Jihomoravský kraj a nezisková společnost ECOBAT, se rozhodli, že za každý kilogram baterií odevzdaný v rámci projektu věnují finanční příspěvek ve výši 10 korun na charitativní nebo obecně prospěšné projekty v kraji, a to až do výše 100 000 korun.

Soutěžit budou města, zapojit se budou moci všichni 

BATERKOMÁNIE je především soutěž měst Jihomoravského kraje. Vyhraje to, kde se podaří do sběrných nádob na městském úřadě posbírat během soutěže největší množství baterií v přepočtu na zaměstnance úřadu. Před zahájením sběru navíc každý zapojený úřad nominuje jeden charitativní či obecně prospěšný projekt, který by chtěl z finančního příspěvku od organizátorů podpořit. Čím více se vytřídí baterií, tím více prospějeme životnímu prostředí a tím více také přispějeme na projekty. Po skončení soutěže měst a sečtení výsledků bude výsledný finanční příspěvek rozdělen mezi 3 projekty, které nominovaly 3 ve sběru nejúspěšnější úřady.

Zapojit se do sběru a podpořit soutěžící města může kdokoliv. Občané tak mohou pomoci svému městskému úřadu k lepšímu výsledku a navrženému projektu k finančnímu příspěvku. A protože je důležitá i osvěta, organizátoři vyhlásí i kategorii, ve které se městské úřady utkají v soutěži o nejkreativnější kampaň na podporu sběru baterií.

Inspirace z Vysočiny: První ročník BATERKOMÁNIE se uskutečnil v Kraji Vysočina v roce 2018. Během šestiměsíční kampaně se v zapojených městech vybralo přes 9,5 tuny baterií a na charitativní projekty bylo předáno 105 tisíc korun. Více informací najdete zde.

Kdy to vypukne?

Až do 15. dubna 2019 se mohou městské úřady přihlásit do soutěže.

Do 30. dubna 2019 nominují přihlášené úřady charitativní nebo obecně prospěšné projekty. Do tohoto data budou městské úřady vybaveny sběrnými boxy na baterie.

Od 1. května do 31. října 2019 bude probíhat vlastní soutěž – tedy sběr baterií.

V soutěži se spolu utkají města Boskovice, Břeclav, Bzenec, Hrušovany nad Jevišovkou, Hustopeče, Klobouky u Brna, Kyjov, Pohořelice, Slavkov u Brna, Tišnov, Velká nad Veličkou, Veselí nad Moravou, Vyškov, Ždánice, Židlochovice, městské části Brno-Jundrov, Brno-sever, Brno-Starý Lískovec a Brno-Královo Pole.

Výsledky budou vyhlášeny 28. listopadu 2019.

Do 31. prosince budou finanční dary zaslány na účty subjektů nominovanými třemi neúspěšnějšími úřady. Dojde k předání drobných odměn úředníkům městského úřadu, který připravil nejkreativnější propagační kampaň na podporu sběru baterií.

Pravidla soutěže

Do soutěže se mohou zapojit obecní úřady obcí II. a III. stupně, které mají svou působnost v Jihomoravském kraji. Soutěžit se bude ve dvou kategoriích:

Kategorie 1: Nejvyšší množství baterií (v kg) přepočtených na úředníka sebraných prostřednictvím boxů umístěných v budově pověřeného úřadu.

Kategorie 2: Nejkreativnější kampaň – v rámci této kategorie bude oceněn úřad, který nejnápaditějším způsobem zpropaguje soutěž a sběr baterií mezi zaměstnanci úřadu.

Detailní pravidla soutěže najdete na Baterkománie 2019 – pravidla.

Ke stažení

Článek do zpravodaje

Plakát Baterkománie A4, A3

Plakát Baterkománie s ořez. značkami A4, A3

Logo Baterkománie

Tisková zpráva 29.4.2019