BATERKOMÁNIE V JIHOMORAVSKÉM KRAJI

Jihomoravský kraj ovládla Baterkománie – ekologie i vzájemná pomoc spojuje

V roce 2018 lidé v Jihomoravském kraji vytřídili a k recyklaci předali 292 tun baterií. V přepočtu na obyvatele je to v průměru 258 gramů, což je nejvíc ve srovnání se všemi kraji v České republice. Říkáte si: Skvělý výsledek! Ale vždycky můžeme být lepší. Nemyslíte? A proto je tu projekt BATERKOMÁNIE! Jeho hlavním cílem je ještě zvýšit množství baterií vytříděných v kraji a přispět tím k ochraně životního prostředí.

A aby toho nebylo málo, řekli jsme si, že prostřednictvím sběru baterií budeme i pomáhat. Organizátoři soutěže, kterými jsou Jihomoravský kraj a nezisková společnost ECOBAT, se rozhodli, že za každý kilogram baterií odevzdaný v rámci projektu věnují finanční příspěvek ve výši 10 korun na charitativní nebo obecně prospěšné projekty v kraji, a to až do výše 100 000 korun. Přehled projektů, které usilují o podporu najdete zde.

Soutěží města, zapojit se mohou všichni 

BATERKOMÁNIE je především soutěž měst Jihomoravského kraje. Vyhraje to, kde se podaří do sběrných nádob na městském úřadě posbírat během soutěže největší množství baterií v přepočtu na zaměstnance úřadu. Před zahájením sběru navíc každý zapojený úřad nominoval jeden charitativní či obecně prospěšný projekt, který by chtěl z finančního příspěvku od organizátorů podpořit. Čím více se vytřídí baterií, tím více prospějeme životnímu prostředí a tím více také přispějeme na projekty. Po skončení soutěže měst a sečtení výsledků bude výsledný finanční příspěvek rozdělen mezi 3 projekty, které nominovaly 3 ve sběru nejúspěšnější úřady.

Podpořit soutěžící města může kdokoliv. Občané tak mohou pomoci svému městskému úřadu k lepšímu výsledku a navrženému projektu k finančnímu příspěvku.  Stačí jen nosit použité baterie na sběrná místa v městských úřadech nebo úřadech městských částí.

V soutěži měří své síly Boskovice, Břeclav, Bzenec, Hrušovany nad Jevišovkou, Hustopeče, Klobouky u Brna, Kyjov, Pohořelice, Slavkov u Brna, Tišnov, Velká nad Veličkou, Veselí nad Moravou, Vyškov, Ždánice, Židlochovice, městské části Brno-Jundrov, Brno-sever, Brno-Starý Lískovec a Brno-Královo Pole.

Inspirace z Vysočiny: První ročník BATERKOMÁNIE se uskutečnil v Kraji Vysočina v roce 2018. Během šestiměsíční kampaně se v zapojených městech vybralo přes 9,5 tuny baterií a na charitativní projekty bylo předáno 105 tisíc korun. Více informací najdete zde.

Nominované projekty

Charitativní nebo obecně prospěšné projekty, které do Baterkománie v Jihomoravském kraji přihlásily zapojené městské úřady a úřady městských částí, jsou velmi různorodé. Od pomoci dětem, seniorům a hendikepovaným, přes vybudování nových laviček a výsadbu stromů, až po předcházení vzniku odpadů. Jedna věc je však spojuje – snaha měst a městských částí podpořit prostřednictvím sběru baterií dobrou věc. Kompletní přehled najdete zde.

Důležité termíny

Až do 15. dubna 2019 se městské úřady mohly přihlásit do soutěže. Do 30. dubna 2019 byly zapojené městské úřady a úřady městských částí vybaveny sběrnými boxy na baterie. Od 1. května do 31. října 2019 probíhá vlastní soutěž – sběr baterií.

Výsledky budou vyhlášeny 28. listopadu 2019. Do 31. prosince budou finanční dary zaslány na účty subjektů nominovanými třemi neúspěšnějšími úřady. Dojde k předání drobných odměn úředníkům městského úřadu, který připravil nejkreativnější propagační kampaň na podporu sběru baterií.

Pravidla soutěže

Do soutěže se mohly zapojit obecní úřady obcí II. a III. stupně, které mají svou působnost v Jihomoravském kraji. Soutěží se bude ve dvou kategoriích:

Kategorie 1: Nejvyšší množství baterií (v kg) přepočtených na úředníka sebraných prostřednictvím boxů umístěných v budově pověřeného úřadu.

Kategorie 2: Nejkreativnější kampaň – v rámci této kategorie bude oceněn úřad, který nejnápaditějším způsobem zpropaguje soutěž a sběr baterií mezi zaměstnanci úřadu.

Detailní pravidla soutěže najdete na Baterkománie 2019 – pravidla.

Ke stažení

Článek do zpravodaje

Plakát Baterkománie A4, A3

Plakát Baterkománie s ořez. značkami A4, A3

Logo Baterkománie

Tisková zpráva 29.4.2019